Keski-Suomen johtajaverkosto - johtajien ja esihenkilöiden vertaisfoorumi
--
Jos haluat kehittyä johtajana tai kaipaat vertaiskeskusteluja, verkostoja ja uusia ajatuksia, niin johtajaverkosto on oikea paikka tulla mukaan!
Johtajien ja yritysten avainhenkilöiden yksi tärkeimpiä tehtäviä on oman ajattelun jatkuva kehittäminen. Kun ajattelu uudistuu, niin myös tekeminen uudistuu. Keski-Suomen johtajaverkosto tarjoaa oivan tilaisuuden uudistaa omaa ajattelua yhdessä eri alojen ja eri kokoisten yritysten johtajien ja avainhenkilöiden kanssa luottamuksellisessa, osaamista ja kokemuksia jakavassa yhteisössä.
-
Monet johtamistyötä tekevät henkilöt painivat samankaltaisten haasteiden kanssa, vaikka yritykset ovat erilaisia. Yli toimialarajojen rakentuva luottamusverkosto tarjoaa uusia näkökulmia, inspiraatiota ja konkreettisia ratkaisuja arjen johtamishaasteisiin. Kollegiaalinen tuki, avoin kokemusten ja tiedon jakaminen sekä yhteiset keskustelut ovat erityisen arvokkaita, etenkin silloin kun asiat eivät etene suunnitellusti. Samalla syntyy arvokkaita kontakteja ja uusia yhteistyömahdollisuuksia Keski-Suomen alueen johtajien kesken – sekä sinulle että organisaatiollesi.
Verkostossa käsitellään osallistujien itse valitsemia johtamisen teemoja aiheiden asiantuntijoiden johdolla. Tämä tukee jatkuvaa ammatillista kehittymistä ja tuottaa suoraan omaan organisaatioon sovellettavia oivalluksia.
Johtajaverkoston keskeisiä arvoja ovat läsnäolo, kiireettömyyden tuntu, innostavat ihmiset ja mieltä ravitsevat keskustelut. Riittää, kun saavut paikalle, nautit irtiotosta, saat uutta inspiraatiota ja oppia sekä kohtaat kollegoja, joita et muuten ehkä tapaisi.
-
Artikkeli:
Johtajuus on taito, joka vaatii jatkuvaa tietoista kehittämistä – Keski-Suomen johtajaverkosto on apunasi tällä matkalla
-
Syksy 2025
TEKOÄLY JA JOHTAMINEN
Tekoäly on käynnistänyt historiallisen murroksen, joka haastaa myös johtamisen rakenteet ja käytännöt. Se muuttaa tapaa, jolla johdamme ihmisiä, tiimejä ja liiketoimintaa. Johtajilta vaaditaan nyt uudenlaista osaamista ja ajattelua, sillä tekoäly tuo mukanaan mahdollisuuksia, joita emme hetki sitten osanneet kuvitella.
Keski-Suomen johtajaverkoston syksyn tapaamisissa keskitytään siihen, mitä tekoäly tarkoittaa johtajalle – ja miten sitä voi hyödyntää ihmisten ja liiketoiminnan johtamisessa jo nyt. Tule mukaan saamaan konkreettisia oivalluksia ja työkaluja tekoälyn hyödyntämiseen johtamisessa.
Tekoäly ja johtaminen - miten johtaminen muuttuu tekoälyaikakaudella
Aika: Keskiviikko 17.9.2025
klo 14.00–17.00
Paikka: Jyväskylä. Paikka ilmoitetaan lähempänä
Asiantuntija: Anssi Kuoppala, Tekoälyliiketoiminnan kehittäjä, FUTUAI Oy
Miten tekoäly vaikuttaa johtamiseen? Millaisia uusia vaatimuksia se asettaa johtamiselle ja johtajien osaamiselle murrosvaiheessa? Entä sen jälkeen? Miten johtajuus rakentuu maailmassa, jossa koneet tukevat ajattelua, päätöksentekoa ja toimintaa?
Jos haluat ymmärtää, miten voit johtaa menestyksekkäästi tekoälyaikakaudella, niin tervetuloa Johtajaverkoston tapaamiseen. Aiheen asiantuntijaksi saapuu monialainen yritysjohtaja Anssi Kuoppala. Hän rakentaa parhaillaan Suomeen uutta kasvuyritystä, jonka tavoitteena on vauhdittaa tekoälyn soveltamista eri toimialoilla.
LinkedIn
Tekoälyn hyödyntäminen liiketoiminnan kehittämisessä
Aika: Keskiviikko 26.11.2025
klo 14.00–17.00
Paikka: Jyväskylä. Paikka ilmoitetaan lähempänä
Asiantuntija: Pekka Abrahamsson
professori, Tampereen yliopisto
Organisaatiot, jotka omaksuvat tekoälyn mahdollisuudet, uudistavat liiketoimintaansa, toimintakulttuuriaan, päätöksentekoaan ja johtamisstrategioitaan nopeammin kuin koskaan ennen. Tekoäly ei ole enää vain teknologiajättien etuoikeus, vaan se on avainasemassa myös pk-yritysten kilpailukyvyn vahvistamisessa.
Aiheen asiantuntijaksi saapuu Tampereen yliopiston professori Pekka Abrahamsson. Hänen erikoisalaansa on ChatGPT:n ja muiden laajojen kielimallien tutkimus ohjelmistokehittämisen parissa ja auttaa edistämään tietämystä tässä nopeasti kehittyvässä tieteenalassa.
LinkedIn
Johtajaverkoston syksyn tapaamisissa johtaminen ja tekoäly -teeman asiantuntijoina toimivat FUTUAI Oy:n johtaja Anssi Kuoppala ja Tampereen yliopiston professori Pekka Abrahamsson.
Tulevat johtajaverkoston tapaamiset:
Syksy 2025
Keskiviikko 17.9.
klo 14.00–17.00Keskiviikko 26.11.
klo 14.00–17.00
Vuosi 2026
Keskiviikko 11.2.
klo 14.00–17.00Maaliskuu
Toukokuu
Syyskuu
Marraskuu
Tapaamiset ovat keskiviikkoisin
klo 14-17 Jyväskylän alueella eri paikoissa. Vuoden 2026 tapaamisten päivät ilmoitetaan lähempänä.
Johtajaverkoston tapaamisissa käsiteltyjä teemoja
Mistä johtamisen teemasta sinä haluaisit kollegojen kanssa keskustella?-
- Strategia arkeen OKR-mallilla
- Osaamisen ja oppimisen johtaminen
- Palkitseminen työyhteisössä
- Miten rakennetaan keskustelevaa organisaatiokulttuuria?
- Palautekulttuuri ja haastavat tilanteet
- Muutoksen johtaminen
- Vahvuuksien johtaminen
- Motivaation johtaminen
- Kuinka johdan YZ-sukupolvea
- Johtajan hyvinvointi
- Työhyvinvointi poikkeusaikana
- Strategian toimeenpano
- Henkilöstön johtaminen ja työhyvinvointi
- Kasvun johtaminen
- Itseohjautuvuus ja organisaatiokulttuuri
- Haastavat tilanteet ja epämukavuusalue
- Johtoryhmätyöskentely
- Johtajan yksinäisyys
- Vastuullisuus yrityksen johtamisessa
- Tulevaisuuden tutkimus
- Tekoälyn uhat ja mahdollisuuden
- Aivotutkimuksen hyödyntäminen johtamisessa ja liiketoiminnassa
- Johtamismotivaatio ja hyvinvointi työelämässä
- Sukupolvet kohtaavat työelämässä - Miten luodaan silta nuorten tekijöiden ja kokeneiden konkareiden välille?
- Markkinointi liiketoiminnan kasvun vauhdittajana
- Vastuullisuus liiketoiminnassa ja sen johtamisessa
- Huumorin hyödyntäminen johtamisessa
- Työkykyjohtaminen
- Inhimillisen suorituskyvyn johtaminen
- Kasvun johtaminen - ihmiset kasvun mahdollistajana ja pullonkaulana
- Osaamisen tunnistaminen - Miten johtaja tunnistaa, mitä jo osaa ja mitä pitäisi vielä oppia?
- Syksyllä 2025 keskitytään tekoälyn hyödyntämiseen johtamisessa
-
Asiantuntijoina ovat olleet mm. Strategia arkeen OKR-mallilla -kirjan toinen kirjoittaja Henri Sora, pitkän linjan edustustason jääkiekkovalmentaja Erkka Westerlund, Aivotutkimuskeskuksen johtaja Tiina Parviainen, professori Taru Feldt, Suorituskyvyn ytimessä -podcastin tuottaja Josefiina Lahti jne.
Johtajaverkoston tapaamisten asiantuntijat:
Jokaisella verkoston tapaamisella kuulemme valitun teeman
asiantuntuntijan oppeja ja teoriatietoa.
Keneltä sinä haluaisit oppia johtamisesta? Johtajaverkoston jäsenenä pääset vaikuttamaan!
-
10 syytä liittyä Keski-Suomen johtajaverkostoon:
1. Luot uudenlaisen luottamusverkoston
2. Kehität johtamistaitojasi
3. Opit toisten kokemuksista ja vältät muiden virheet
4. Saat hyödyllisiä vinkkejä miten toimia eri tilanteissa
5. Näet asiat uusista näkökulmista
6. Tarjoat kehittymisen mahdollisuuden myös muille
7. Kuulet asiantuntijoiden puheenvuoroja itsevalituista teemoista
8. Voit jatkaa keskusteluja vapaamuotoisesti sparraustiimien tapaamisilla ja/tai yhteisillä verkostoitusmislounailla
9. Saat kaupan päälle koulutussetelin laadukkaisiin Keski-Suomen kauppakamarin koulutuksiin (arvo 300 €)
10. Saat Ammattikirjasto.fi:n johtajuusosion käyttöoikeuden (arvo noin 260 €).
Valittavanasi on yli 60 eri kirjaa luettavissa ja kuunneltavissa johtamiseen, esimiestyöhön, henkilöstöhallintoon, hallitustyöskentelyyn ja yrityksen viestintään liittyvistä teemoista.
Arvokkaita ja ainutlaatuisia kohtaamisia
-
--
Viisi innostavaa tapaamista erilaisissa ympäristöissä Jyväskylän alueella
Johtajaverkoston jäsenyyteen kuuluu viisi 3 tunnin mittaista teemoitettua tapaamista vuodessa. Tapaamiset järjestetään Jyväskylän seudulla vaihtelevissa ympäristöissä, jotta pääset irrottautumaan oman arjen kiireistä ja keskittymään hetkeksi itseesi, johtajuustaitojesi kehittämiseen ja verkostoitumiseen.
Tulet vain paikalle, nautit irtiotosta ja tapaat uusia ihmisiä, joita et muuten ehkä tapaisi. Tarvittaessa etäyhteydellä osallistuminen on myös mahdollista.
Jokainen tapaaminen sisältää:
- alku- ja väliaikatarjoilut
- vapaamuotoista kuulumisten vaihtoa
- asiantuntijapuheenvuoron
- fasilitoitua keskustelua
- seuraavan tapaamisen teeman päättämisen
Todellinen luottamusverkosto + sparraustiimit
Tarjoamme johtajaverkoston johtajakollegojen kesken
ainutlaatuisen mahdollisuuden luoda uusia arvokkaita kontakteja. Vertaisfoorumissa tutustuminen toisiin johtajiin on luontevaa – verkostoidut tehokkaasti ja saat konkreettista tukea omaan johtamistyöhösi.
Sparraustiimit tapaavat toisiaan vapaamuotoisesti yhteisten tapaamisten välillä. Lisäksi järjestämme yhteisiä lounaita, joissa keskustelut jatkuvat rennossa ilmapiirissä ja suhteet syventyvät. Pienemmissä ryhmissä on helpompi pureutua syvällisesti kunkin omiin johtamisen onnistumisiin ja haasteisiin.
Halutessamme voimme järjestää myös yritysvierailuja verkoston jäsenten organisaatioihin – tämä tarjoaa mahdollisuuden esitellä omaa yritystä ja sen palveluita muille verkoston jäsenille.
Ajankohtaiset aiheet ja asiantuntijat johtajaverkostolaisten itse valitsemista teemoista
Tapaamisten teemat nousevat suoraan verkoston jäsenten tarpeista eli aiheet valitaan sen mukaan, mitä johtajat kokevat juuri sillä hetkellä tärkeäksi käsitellä.
Tapaamisissa on aina mukana ammattifasilitaattori, joka ohjaa ja innostaa keskustelua. Lisäksi kutsumme mukaan teemaan sopivia asiantuntijoita, jotka johdattavat ammattitaidolla aiheen äärelle ja tarjoavat uutta tietoa.
Teemoja käsitellään käytännönläheisesti hyödyntäen sekä asiantuntijan osaamista että ryhmän yhteistä kokemusta. Oivallukset syntyvät yhdessä. Keskustelua ja oppien jakamista voi jatkaa myös tapaamisten välillä verkoston omalla digitaalisella alustalla.
Keski-Suomen johtajaverkostossa mukanaolevien kokemuksia:
--
”Olen johtajaverkostossa mukana, koska tapaamiset ovat olleet antoisia sekä olen saanut toisilta johtajilta paljon hyviä vinkkejä ja vastauksia omaan toimintaa. On ollut äärimmäisen mukava tutustua ihmisiin, verkostoituminen on onnistunut hyvin ja verkostosta on saanut tuttuja, joiden kanssa yhteistyötä tehdään nyt myös tapaamisten ulkopuolella.”
Iina Chrons, toimitusjohtaja ja yrittäjä,
Merituuli Advisors Oy
dvdvdvdv
”Johtajaverkostotapaamisilla on ollut mielenkiintoisia keskusteluja ja hyviä asiantuntijaesityksiä.
Verkoston vahvuus on ehdottomasti se, että
siinä on mukana alueellisia
yrityksiä ja niiden edustajia,
joiden kanssa vaihtaa ajatuksia ja verkostoitua.”
Esko Martikainen, toimitusjohtaja,
Mustankorkea Oy
”Olen tykännyt olla mukana johtajaverkostossa, koska siellä tavataan ihmisiä sillä kulmalla, että nyt oikeasti keskustellaan jostakin ennalta sovitusta aiheesta. Nämä keskustelut ovat tosi arvokkaita. Sparraustiimit ovat olleet myös loistavia, varsinkin lähinnä verkostoitumisen kannalta.
On ollut avartavaa kohdata ihmisiä ja vaihtaa ajatuksia.”
Emppu Laitinen, toimitusjohtaja, yrittäjä, Mainospalvelu A. Laitinen Ky
”Tulin mukaan johtajaverkostoon, koska vertaisten tapaaminen ja verkostoituminen on tärkeää ja se on loistava mahdollisuus päästä tuulettamaan omia ajatuksia. Ei ole mitään väliä onko isosta vai pienestä yrityksestä, aina keskusteluista saa tarttumapintaa. Paras anti on, kun keskustelee toisten eri toimialoilla johtavassa asemassa olevien kanssa. Harvoin oivallukset tulevat teoriasta vaan enemminkin toisten kokemuksista. Toisten kokemuksista oppii paljon.”
Auli Fredrikson, liiketoimintajohtaja, LähiTapiola Keski-Suomi
---
Keski-Suomen johtajaverkoston jäsenyyden vuosimaksu:
Johtajaverkoton jäsenyys on kestotilaus, joka jatkuu aina 12 kuukauden jaksoissa.
Keski-Suomen johtajaverkoston vuosimaksu on kauppakamarin jäsenille 1 290 € + alv / 12 kk, muille 1 590 € + alv / 12 kk.
Jatkovuodet -100 € ensimmäisen vuoden hinnasta.
Vuosimaksu kattaa mm.:
verkostoituminen ja tapaamisten sisältö
tapaamisten aiheiden asiantuntija- alustukset
ammattifasilitaattori ohjaamassa keskustelun kulkua ja tuomassa uusia ajatuksia
jokainen tapaaminen pidetään erilaisissa inspiroivissa ympäristöissä
tapaamisten tilat ja tarjoilun
- Keski-Suomen johtajaverkoston yhteisen digitaalisen Howspace-keskustelualustan
- sparrausparin/-tiimin
- verkostoitumislounaan
- saat kaupan päälle koulutussetelin laadukkaisiin Keski-Suomen kauppakamarin koulutuksiin, arvo 300 €
kauppakamarin Ammattikirjasto.fi:n johtajuusosion käyttöoikeuden,
arvo 260 €mahdollisia yritysvierailuja verkostossa mukana oleviin yrityksiin, myös sinä voit kutsua johtajaverkoston tutustumaan yritykseesi
mahdolliset uudet asiakkuudet, joita verkostossa on syntynyt, ovat yksi parhaita vastineita osallistumismaksulle
-
Jos epäröit, niin tule aluksi tutustumaan!
-
Heräsikö kysyttävää?
Kerron mielelläni lisää
Merja Honkanen
Keski-Suomen kauppakamari
merja.honkanen@kskauppakamari.fi
puh. 050 439 3005
-
--